medarbetare / SAAS
Specialister på
SaaS-rekrytering
Closers är specialiserade på att hitta och rekrytera de bästa kandidaterna inom SaaS. Sedan starten 2012 har vi blivit kända för att identifiera och rekrytera spetskompetens inom SaaS för att hjälpa företag att uppnå sina strategiska mål.

AFFÄRSOMRÅDESANSVARIG Saas
Alexandre de Loës, Partner & Senior Advisor & Headhunter
Alexandre har 10+ års erfarenhet inom försäljning och säljledning och genomfört tillsättningar av nyckelpositioner på högsta ledningsnivå till uppbyggnad av hela försäljningsteam. Alexandre kunder spänner från startups till marknadsledande techbolag som är i behov att förstärka sin kommersiella organisation med specifika nyckelspelare eller uppbyggnad av helt nya team.
Med Alexanders kompetens och affärssinne får ni inte bara en senior rekryteringskonsult utan också ett strategiskt bollplank som både ger råd och utmanar er. Se några av Alexanders genomförda chefsrekryteringsuppdrag nedan.
Connecta med Alexandre på Linkedin
E-mail: alexandre.deloes@closers.se
Tel: +46 (0)70 899 13 84
”Tack Alexandre de Loës för ett väldigt bra samarbete! Du hade förmågan att snabbt förstå våra behov och var väldigt träffsäker i både analys och resultat.”
Ulrika Jonsson, CEO – Brilliant Future
tillsatta uppdrag
Våra senaste headhuntinguppdrag
referens
”Vi har haft mycket god hjälp av Closers och Alexandre i vår rekryteringprocess av en senior säljare. Arbetet har i alla avseenden varit professionellt, effektivt och dessutom mycket trevligt. Vi kommer inte att tveka att höra av oss till Closers igen, nästa gång vi behöver hjälp med en kvalificerad rekrytering.”
”Jag anlitade Closers för att rekrytera en säljare, och resultatet överträffade mina förväntningar. Från start var processen smidig och tydlig, och tack vare Closers hittade vi en riktigt vass säljare som vi troligen inte hade lyckats rekrytera själva. Jag kan varmt rekommendera Closers och framför allt Roberts rådgivning och professionella hantering av hela processen.”
”Definitivt en av de bästa rekryteringsbyråer jag jobbat med under åren. Lämnar inget åt slumpen och visar ett otroligt engagemang för både kund OCH kandidat. Det gillar jag. Otroligt proffsiga!”
”Till dig, Robert, och dina medarbetare vill jag säga att jag är mycket imponerad över er professionalitet, träffsäkerhet vid urval och höga servicegrad. Vi ser mycket fram emot ett fortsatt gott samarbete.”
”Alexandre har genom hela processen samarbetat effektivt, kommunikativt och professionellt. Vi hade flera riktigt bra kandidater i slutrundan. Jag kommer garanterat fortsätta anlita Alexandre och Closers för kommersiella tillsättningar.”
”Robert var otroligt vass på att identifiera vårt behov och att searcha fram kandidater som passade profilen vi sökte. Han fungerade även som ett mycket kompetent och effektivt bollplank i hela processen som gjorde att vi kom i mål med rätt kandidat”
”Vi har samarbetat med Closers Headhunting & Interim och samarbetet med Alexandre har fungerat mycket bra, rekryteringarna går smidigt nu när de rekryterat flertalet kommersiella roller till vårt team.”
”Stort tack för fint samarbete Robert och Closers! Mycket nöjd!”
”Vi har inte stött på någon annan aktör som kan mäta sig med Closers kompetens inom försäljning och deras förmåga att kartlägga kandidatmarknaden och identifiera rätt säljare”
”Vi på Kassacentralen vill tacka Closers och speciellt Jonas Eriksson för ett mycket väl genomfört uppdrag.”
”I och med kontakten med Closers så förstod vi varför det varit så svårt att rekrytera till vårt säljteam och blev medvetna om att det är en begränsad marknad med kandidater, och att det är fördelaktigt att vidga våra vyer. Closers har varit bra på att identifiera vilka andra branscher vi kunde rikta in oss på, vilka produkter den potentiella säljaren kunde ha sålt innan och vilka säljsätt som kunde utvecklas för att passa Lyytis marknad.”
”Tack Alexandre de Loës för ett väldigt bra samarbete! Du hade förmågan att snabbt förstå våra behov och var väldigt träffsäker i både analys och resultat.”
”Tack Alexandre de Loës för väldigt bra hjälp både i processen med att definiera rätt säljarprofil för vårt behov och även kunna leverera på den.”
